تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

موفقیت فرزند در گرو تربیت صحیح والدین

  والدین به عنوان اولین مربی و معلم کودک، در تربیت و چگونگی رفتارهای وی مهمترین نقش را ایفا می کنند و بی توجهی و اهمال در این امر عواقب وخیمی را در زندگی کودک خود به وجود می آورد. رفتار کودک، عکس العملی به عوامل محیطی و خصوصا به عملکرد والدینش می باشد. چنانچه رفتار والدین با کودک بر اساس صداقت، دوستی، احترام و پذیرش باشد، کودک احساس امنیت و آرامش می کند و از ابتلا به بسیاری از نا بسامانی ها محفوظ می ماند. از سوی دیگر، انتقادهای بیجا و بی مورد و روابط خانوادگی گسسته ونابسامان، کودک را مضطرب و آزرده خاطر می سازد و موجب ابتلا وی به بسیاری از مشکلات رفتاری می شود.

  بنا بر گفته ستیر پدران و مادران  معلمینی هستند که در مشکلترین مدرسه دنیا برای آدم سازی خدمت می کنند. مدرسه ای که مدیر، معلم و مستخدم آن خودشان هستند و تعطیلات، ارتقا مقام و حقوق ندارند. مدرسه ای 24 ساعته و 365 روزه که حداقل 18 سال برای هر فرد خدمت می کند. علاوه بر این، مدرسه ای با دو رییس که با وجود آن مشکلات بسیاری به وجود می آید. این سخت ترین، پر اضطراب ترین و پر زحمت ترین کار است و احتیاج به حد اعلای حوصله، گذشت، خوش اخلاقی، کاردانی، علاقه، آگاهی و دانش دارد.

  خانواده اولین مدرسه کودک است که طفل نگرش نسبت به خود، زندگی و مردم را در آن می آموزد.

  حضرت علی (ع) می فرماید: هیچ ارثی برای فرزند بهتر از ادب و تربیت نیست و بخشش و تفضیل هیچ پدری به فرزندش بهتر از عطیه ادب و تربیت پسندیده نیست.

  اهمیت تاثیر خانواده بر رفتار فرد به قدری است که همه نظریه پردازان توجه خود را به آن معطوف نموده اند. دیدگاه بیولوژیکی فیزیولوژیکی به شباهت فرزند به والدین به لحاظ زیستی توجه دارد. نظریه روان پویایی به تاثیر قاطع والدین و محیط خانوادگی در پنج سال اول رشد، در شکل گیری شخصیت فرد اشاره دارد. نظریه یادگیری رفتاری اجتماعی که همه رفتارهای آدمی را به یادگیری نسبت می دهد نیز به محیط خانواده توجه زیادی دارد. نظریه یادگیری اجتماعی یا مشاهده ای هم رفتار فرد را حاصل مشاهده رفتار دیگران و تقلید از آنان می داند که در اولین مراحل رشد شامل والدین کودک می شود.

  گرچه خانواده نقش مأمن و مأوای کودکان و نوجوانان را دارد اما پژوهش های محققین مختلف نشان می دهد که در بسیاری موارد خانواده به عنوان یکی از عوامل بوجود آمده مشکلات فرزند می شود. کول و هال مشکلات خانوادگی را به عنوان یک طبقه از مشکلات نوجوانان مطرح نموده اند.  براون نیز به مشکل خانواده و دخالت های آنان در امور نوجوانان اشاره نموده است. همینگ  مشکلات دختران جوان را به چهار دسته تقسیم نموده و مشکلات خانوادگی را یکی از آنها دانسته است. کرو و کرو نیز عنوان می کند که بسیاری از افراد جوان با مشکلاتی نسبتا جدی در ارتباط با زندگی خانوادگی، تجارب مدرسه ای، فعالیتهای شغلی و ارتباطات اجتماعی مواجهند.

  از این روست که والدین نقش اساسی را در تربیت فرزند بر عهده دارند و بهتر است با فراگیری راه های علمی تربیت فرزند، در این امر مهم بکوشند.  


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 29 بهمن 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158397
 • بازدید امروز :492326
 • بازدید داخلی :49841
 • کاربران حاضر :230
 • رباتهای جستجوگر:298
 • همه حاضرین :528